Yağ yakımı? nasıl yağ yakarım, fitness yaparak yağları eritmek?

2009-09-24 21:21:00
<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Yağlarından kurtulmaya çalışmak, ister bayan olsun ister erkek, hemen her iş ve yaş grubundan pek çok insanın büyük bir derdi günümüzde. Gelişen çalışma ve eğitim hayatı ile teknoloji yüzünden büyük bir kesim hayatını evden işe, işten eve geçirmek zorunda kalıyor. Bu da obezite hastalığına doğru giden bir insanı temsil ediyor.

Ben de dahil, birçok sporcu arkadaşımla ortak noktalarında buluştuğumuz yağlardan kurtulma yöntemlerimden bahsedeceğim bu yazımda. Yazıyı bir bütün olarak okumazsanız yanlış kanılara varabilirsiniz; bu yüzden size tamamını okumayı tavsiye ediyorum.

Öncelikli olarak, “yağlardan kurtulmak yerine onları kasa çevirme” gibi yaygın bir yanlışı belirterek başlamak istiyorum. Vücuttaki yağlar hiçbir zaman kasa dönüşmezler. Kaslar için temel olarak proteine, kompleks yağlar ve karbonhidratlara, minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duyarız. Yani bedenimizde halihazırda bulunan yağlar bize sadece fazlalıktır.

Bir de şu var: Vücudumuzda kesinlikle belirli bir oranda yağ bulunmalıdır. Bu oran da %17 civarlarındadır. Bu yağlar temel hayati işlevler ve organların korunması için gereklidir. Buradan çıkarılacak sonuç: Yağımız da olmalıdır.(Zaten istesek de hepsinden kurtulamayız=)

Şimdi düzgün bir vücuda sahip olmanın kurallarından kısaca bahsedelim. Uyguladığımız tamamiyle bir sporcu düzenidir ve bu yüzden bazı kimselerce zor görülebilir. Ancak kesinlikle (anormal durumlar haricinde) bu yüntemler sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin yollarıdır. Bir de şunu kesinlikle ifade etmeliyim: bir diyetisyene muhakkak başvurun. Her insan yapılanlara aynı tepkiyi vermeyebilir. Bu yöntemler büyük bir kesimde işe yarasa da, bazı bünyelere zor, sağlıksız ya da yetersiz gelebilir. Sağlıksız bir hale gelerek kilo vermektense, mevcut halde kalmak çok daha iyidir. Bu yüzden mutlaka bir hekime de başvurmalısınız.

Şimdi temel üçgenden bahsedelim. Bu aslında bir sporcunun hayatını teşkil eder.Üçgenin köşeleri şunlardır:

-Düzgün beslenmek,

-İyi antrenman yapmak,

-İyi dinlenmek.

fitness yağ yakmak

Bu ögeleri açıklayalım.Başlangıç olarak düzgün beslenme kavramı geliyor. Kilolu insanların bu halde olmalarının en önemli nedeni beslenmelerindeki yanlışlıklardır. Kilo aldığını farkettikleri anda yemeyi keserler, belirli bir süre durum böyle devam ettikten sonra kiloların bir kısmı gider ve ardından eski beslenme alışkanlıklarına geri dönülür. Beslenme, kendi kanımca, kilolu olmada en önemli nedendir. Pek çok insan bizlerin de çalıştıkları koşullarda çalışıyorlar ve halen düzgün vücutlara sahipler. Suçu bir parça da kendimize yüklemeliyiz. Demek ki bizim almakta olduğumuz değerler ya dengesizler, ya fazlalar ya da hem dengesiz hem de fazlalar.

Yapılan işe göre beslenmek çok önemli.  Sözgelimi ağır iş makinaları kullanan bir işçi ile gün boyu masa başında çalışan bir sekreterin beslenme ihtiyaçları kesinlikle çok farklıdır. Öyleyse beslenmede ilk kural yaptığımız işin koşulları. Koşullar bizden ne istiyor, biz ne yanıt veriyoruz, diye bakmalıyız. Yani girdiler ile çıktılar arasında denge kurmalıyız. Ortalama bir değere bakarsak, günde 2000 kalori alarak bedenin gereksinimi çok rahat karşılanmaktadır. (Yine de spor yapan bir kimse için kesinlikle yeterli değer değildir, bir diyet değeridir.) Yine yazmakta fayda görüyorum, beslenme programları için kesinlikle bir hekim gereklidir. Ben yalnızca çok genel tavsiyeler verebilirim. Her vücudun alınanlara verdiği reaksiyonlar farklıdır.

Kişisel olarak alınanın yakılması prensibinde geniş alımlar kullanarak iyi spor sayesinde sıfır yağ edinmeyi doğru buluyorum ve uyguluyorum.Eğer amaç kilo vermekse, bu da aynı aktivite ile daha az girdinin sonucu olacaktır.Tabi spor yaparken vücut yağ yakmanın yanında gelişmek eğilimi de göstereceğinden pek çok besin değerine de gereksinim duyacaktır.Bunlar kaliteli yağlar, kompleks karbonhidratlar, proteinler, mineraller ve vitaminlerdir. Kaliteli yağlar, basitçe bakarsak, aslında en doğal yağlardır, ki başında zeytinyağı gelir.Hiç yağ almama gibi bir yanlış vardır, bu kesinlikle yapılmaması gereken bir hatadır. Yağlar bizim hormonal dengemize, vücuda alacağımız bazı vitamin ve minerallere imkan sağlar, aynı zamanda hücre yapısı için de gereklidir. Buradan çıkarılacak anlam, abartılmamak kaydıyla, sözgelimi günde 3 tatlı kaşığı zeytinyağı, kullanılmalıdır. Hiç alınmaması kesin bir hatadır. Aynı şey karbonhidratlar için de geçerlidir. Çok sık yapılan bir şeydir ekmeği kesmek. Halbuki ekmek bedenimiz için çok önemli besinleri içeren bir gıdadır. Ekmeği kesmek yerine azaltmak ve daha doğallarını (tahıl ekmeği, kepekli ekmek gibi) tüketmek en doğrusudur.Karbonhidratlar bizim temel enerji kaynaklarımızdır ve kesinlikle alınmalıdır.Ancak basit karbonhidratlardan kaçınmak gerekir.Basit karbonhidratlar, molekül yapıları çok daha sade olan, bu sayede enerji vermek için kullanılır hale getirilişi çok masrafsız ve kolay olan karbonhidratlardır.Bunlar kısaca şeker içeren tatlılardır.Bu tip karbınhidrattan kesinlikle uzaklaşılmalıdır.

Geriye kalanlardan proteinlere gelelim.Öncelikle, protein diyeti diye bilinen şey başlı başına bir hatadır, sadece proteine yüklenerek başka birşey alınmaması tamamen bir dengesizliktir.Bu, temel gereksinimlerimizi karşılayamamıza sebep olur ve yağ yanında kas doku da gider.

Protein alımını aşırı abartmamak kaydıyla, bir miktar da azaltarak devam ettirmeliyiz.Günlük değeri ne aşmalı ne de çok azaltmalıyız.Günlük değerler tabloları pek çok yerde mevcuttur, ilgi duyarsanız googleda hemen çıkıyor.

Vitaminler ve mineraller alımı kolay ve çok gerekli besinlerdir.Bunların eksikliği kendini çok çabuk belli eder.Başlıca halsizlikler bunların yetersizliğindendir.Özellikle diyet dönemlerinde arttırılması da tavsiye edilir ki bedenin kendini hastalıklara ve bitkinliklere çok daha dayanıklı hale getirmesi kolay olsun.

Bir de tüm bunların yanında spor ürünleri mevcuttur.Yağ yakmak için kuşkusuz en güzel ürün L-Karnitin’dir.Bu ürünü yerli yabancı pek çok firma üretiyor, diğer ürünlere de oranla çok daha ucuz.Özellikle sporla birlikte ve likidi alındığı takdirde sonuç vermemesi imkansız.Amacı yağ yıkımını hızlandırıp bunları hazır enerjiye çevirmek.Kendi vücutlarımızda da varolduğundan çok doğal ve zararsız bir madde.Kesinlikle tavsiye ediyorum.Yapılacak spordan yarım saat önce alınması yaktığınız yağı inanılmaz ölçüde arttırıyor.

LCARNİTİN RESİMLERİ

Burner hapları var bir de.Bunlar da kullanılabilir; ancak kalitesiz markalara güvenmemekte fayda var.

Bu ürünlerin yanında yeşilçay gibi doğalların tüketilmesi de çok yararlı olacaktır.

Bir de çok gündemde olan lahana kapsülü, yosun birşeyi gibi ürünler var.Bunlara kesinlikle itimat edilip alınmamalıdır.Kesin anlamda zararlıdır.

İyi bir beslenmenin çok önemli noktalarından biri de, öğün sayısını arttırıp içeriği az alarak metabolizmayı sürekli tok hissettirmek ve çalıştırmaktır.3 öğün yerine daha az porsiyonlar ve daha farklı çeşitlerle(tabii mümkünse, değilse de sorun değil) 6 öğün yapmak sizi hem daha tok kılacak, hem kan şekerinizi bellirli bir sabite yakın tutacak, hem de metabolizmanızı daha sık uyararak daha fazla çalışmasını sağlayacaktır.

İyi bir beslenmenin ardından, spor geliyor.Bu da ikinci yazımda...

EntelHatun

Çağrı Jelibon / Entelhatun
Fitness ve self defense Kategori Editörü

.

0
0
0
Yorum Yaz