Refleks, self defense - kendini savunma

2009-09-25 00:50:00
<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-language:EN-US;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Refleks, self defense,kendini savunmaBir saldırı anında, en profesyonel dövüş sporcuları dahi düşünemezler.Saldırı anında, düşünerek hasma karşı bir girişimde bulunmak mümkün olmadığından, reflekslerimiz devreye girer.Refleksler bize en doğal savunmamızı sağlarlar.

Peki refleks nedir? Bir olay karşısında farkına varmadan veya düşünmeden ortaya çıkan cevaplara refleks hareketler diyoruz. Refleksler her insanın hayata gelmesi ile mevcut olduğu gibi aynı zamanda eğitilebilir de. Bizi ilgilendiren kısmı ise eğitilebilmesi.

Yapılan bir araştırmaya göre, bir tecavüz saldırısında ciddi oranda bayan uğradığı şokun etkisiyle bırakın kaçmaya çalışmak veya kurtulmak için çabalamak, bağırıp ses bile çıkartamıyorlar. Bazı ülkelerde bayan belli bir müddet mücadele etmezse saldırgan suçlu kabul edilmiyor. Düşünün ki böylesi bir durumda psikolojik olarak şok etkisiyle donup kalıyorsunuz ve karşılık veremiyorsunuz. Ama kanunlar sizi bu tecavüzde istekli ve arzulu buluyor ve saldırgana ceza vermiyor. Siz, anneniz veya kızınız bu durumda kalabilir ve tacizci değil de siz suçlu bulunursuuz. İçine düşeceğiniz ruh halinizi tahmin etmeye çalışın.

Bu gibi şartlar altında, düşünmeksizin yapacağımız refleksler  tek kurtarıcımız olacaktır.Fakat, yazının başında da belirttiğim doğal olarak bizde bulunan reflekslerimiz bizi kurtaramayabilirler, yetersiz kalabilirler.Bu yüzden kuvvetli bir refleks eğitimi gerek bayan gerekse bay, tüm yaş grubundan insanlar için böylesi fiziksel saldırılardan korunabilmek ve kurtulabilmek için şarttır.

Refleksleri eğitmenin tek yolu, binlerce kez yapılan hareket tekrarlarıdır.Hareketler, artık siz düşünmeksizin ortaya çıkacaktır.Aynen düşerken bir yerlere tutunmaya çalışmak gibi...Yapılan çalışmalar, bir hareketin reflekse dönüşebilmesi için en az 6 bin tekrara gereksinim duyduğunu gösteriyor.Bu da, sistem (taekwondo, kick boks gibi) farketmeksizin, düzgün bir çalışma gerektiriyor.

Yapılacak idmanlar bize hem güveni, bunun yanında hem sağlık hem de güzel bir sosyal ortamı getirecektir.Bu nedenle tüm bayanlara bir savunma sporu çalışmalarını hareretle ve şiddetle öneririm.

EntelHatun

Çağrı Jelibon / Entelhatun
Fitness ve self defense Kategori Editörü

.

0
0
0
Yorum Yaz