Hamilelikte cinsel ilişki? ne zamana kadar devam etmeli

2009-09-10 22:24:00
Jinekolog Op.Dr.Kağan Kocatepe, hamilelikte cinsellikle ilgili şunları söylüyor:
Ancak kanaması varsa, enfeksiyonu varsa, suyu gelmişse veya o bölgede cinsel ilişkiyi engelleyecek bir enfeksiyon ya da herpes dediğimiz genital uçuk varsa cinsel ilişki yasaklanıyor. Önemli olan kırkın çıkması dediğimiz altı haftalık loğusalık döneminin bitmesi. Doğumdan hemen sonra, oradan kan boşaldığı için, rahim ağzı açıktır ve enfeksiyona duyarlı bir durumdadır. Kırkı çıkmak tıpta da altı haftadır.

Kırkı çıktıktan sonra doktor muaynesine gidiliyor ve herhangi bir sakınca tespit edilmezse yüzde 95 oranında böyle oluyor. Loğusalık dönemi bitiminde bütün her şey geri dönmüş oluyor. Kanama olabilir o yüzden hiçbir şekilde kırkı çıkmadan cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor. Artık dışarıya kan boşalmayacağı için rahim eski şekline kavuştuğu için bütün hamilelikteki değişiklikler geri dönmüş oluyor. Hiçbir şekilde bebeğe baskı olmayacak bir cinsel pozisyon benimsenmesi lazım. Korunma yöntemi uygulamaya emzirmese de hemen başlaması lazım. Prezervatif tavsiye ediyoruz. Sezaryenle doğum yapan kadınlar hemen doğum kontrol hapına başlayamıyor. Eğer dikişli doğum olmuşsa normal doğum olmuşsa ve de zamansız bir ilişkide bulunursa o dikişler yırtılabilir hasar görebilir. Altı hafta sonra rahim ağzı kapanıyor. Normal doğum yapan kadınlara spiral hemen takılabilse de genel olarak söylemek gerekirse spiral takılana kadar ya da başka bir doğum kontrol yöntemine başlayana kadar ilk korunma yöntemi prezervatif oluyor.Gebelikte cinselliğin sonucunda anne adayında düşük ya da erken doğum riski artmıyor. Bu gibi bir durum yoksa anne adayının psikolojisini olumlu yönde etkileyeceğini de de dikkate alarak erkek ve kadının cinselliğini rahat rahat yaşamasını tavsiye ediyoruz.

Erkeğin hamilelikteki rolü çok önemli baba adayının bunun farkında olması gerekiyor baba adayının. Östrojen salgılanması etkili bir şekilde azaldığı için vajina incelmiştir. Aslında çoğu erkek bunu otomatik olarak yapıyor ama yine de bir teknik bigi olarak bilmeleri gerekli.

Haberin videosunu izlemek için tıklayın!


EntelHatun

0
0
0
Yorum Yaz