Çikolata? Çikolata nasıl yapılır? Çikolatanın çeşitleri ve Tarih

2009-09-10 16:43:00
Çikolataya istendiğinde fıstık, fındık ve süt de katılır. Çikolata besin değeri yüksek, bedeni geliştiren ve enerji veren bir yiyecektir. Türk Gıda Kodeksi'ne göre tanımı; Kakao ürünleri ile şeker ve/veya tatlandırıcı; gerektiğinde süt yağı dışındaki hayvansal yağlar hariç olmak üzere diğer gıda bileşenleri ile süt ve/veya süt ürünleri ve Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde izin verilen katkı ve/veya aroma maddelerinin ilavesi ile tekniğine uygun şekilde hazırlanan ürünü ifade eder.Çikolata, dünyanın en sevilen yiyeceklerinden biridir ve tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılır.


Çeşitleri nelermiş çikolatanın?

Bitter çikolata: Bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az % 14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü çikolata: Bileşiminde en az % 2,5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az % 25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az % 3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır

Beyaz çikolata: Bileşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5’i süt yağı olan çikolatadır.

Dolgulu çikolata: Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az % 25’ini içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan birinden oluşan dolgulu çikolatadır.

Pralin:
Toplam ürün ağırlığının en az % 25 i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların kombinasyonundan, karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Haydi Çikolata yapalım?

Hangimiz sevmeyiz ki bu mutluluk yiyeceğini? Depresyona girdiğimizde depresyondan çıktığımızda, mutluyken mutsuzken , açken tokken, canımız istediğinde canımız istemediğinde soğuk havada sıcak havada, ağlarken veya gülerken, hastalıkta sağlıkta, havada karada her türlü severiz çikolatayı.Şimdi bu yazımda evinizde çikolata yapmanın ne kadar kolay olduğunu anlatmaya çalışacam… Hadi Çikolata yapalım.


Malzemeler;

Kakao Tohumu
Şeker
Vanilya
Havan (sarımsak falan dövmek için gereken şey)
Baharat öğütücü
Hindistan cevizi / Antepfıstığı / kuru üzüm / (bunlar opsiyonel)


Hazırlanışı;
Kakao tohumları tepsiye serpiştirilir ve 400 derece sıcaklıkta yarım saat fırınlanır.
Daha sonra kakao tohumlarının kabukları ayıklanır, baya yorucu bir işlem olacak biraz bu üşenmek yok hadi yapın bakalım.
Pişirip kabuklarından ayırdığımız kakaolar soğumaya başladığında havanda bir güzel dövülür.
Küçük parçacıklar haline getirilir. Bu küçük parçacıkları baharat öğütücüden geçiriyoruz,
(hani karabiber vs gibi şeyleri öğüttüğümüz genelde basit bir alettir bu)…
Kıvamı yumuşak olacaktır, kesinlikle sıvı halde değil ama yumuşak.
Kakaolarımız öğütüldükten sonra, çikolatamız hemen hemen hazır, bir tenceye alıp bir güzel
pişirmeye başlıyoruz. Ve içerisine şeker ve vanilya atıyoruz, ve sıvı hale gelecek şekilde kaynatıyoruz.
Bu işlemler sırasında kıvamı istediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz, her aşamada tadına bakarak doğru tadı bulabilirsiniz zaten.
Hindistan cevizi, antep fıstığı ne isterseniz ekleyebilirsiniz.
Dondurmanın üstüne dökmek veya kalıpların içine döküp soğutarak evinizi çikolata fabrikasına dönüştürmek size kalmış. Hadi Yapın bakalım.


Seçtiğimiz Resimler :) iştahınız kabarmıştır şimdi...

çikolata,çikolata nasıl yapılır,tarifi,çeşitleri,resim çikolata,çikolata nasıl yapılır,tarifi,çeşitleri,resim çikolata,çikolata nasıl yapılır,tarifi,çeşitleri,resim
çikolata,çikolata nasıl yapılır,tarifi,çeşitleri,resim çikolata,çikolata nasıl yapılır,tarifi,çeşitleri,resim çikolata,çikolata nasıl yapılır,tarifi,çeşitleri,resim

EntelHatun

0
0
0
Yorum Yaz